HouseKeeper – Kusursuz Ev İşleri Eğitim Projesi Nedir?

“Her evde her gün bir iş yaşamı var ve ev işlerinde kurumsallık şart” dedik. Çünkü çalışan kadınlar veya bu hizmeti alan diğer kadınlar ciddi mutsuzluk yaşıyor, çözümsüz sorun olarak algılanıyor. Biz bu sorunu görerek ev hizmetlerine vasıflı yardımcı yetiştirmenin gerekliliği ile bu projeyi hayata geçirdik.

İşe giderken gözümüzün arkada, aklımızın evde kalmaması biz kadınlar için çok önemlidir. Evde çalışan yardımcısından şikâyet eden ya da yeni yardımcı arayan bir dolu arkadaşım var yakın çevremde.

Sektörün ilklerindeniz, hizmet kalitesi anlamında en iyi tesis hizmetleri  (temizlik-teknik –ilaçlama-bitki bakım, personel bordrolama ) şirketlerindeniz.

1992’den beri  kurumsal müşterilerimizden, çalışanlarından, çevremizden ev hizmetlerine destek talepleri geliyordu.

Bu talepler bizi bu konuya yöneltti. Müşteri ve ev hizmetlerinde çalışanlar arasındaki ilişkide iyi “aracı” olacağımız inancıyla yola çıktık. Amacımız, bu projeyle ev hizmetlerine kurumsallık getirmektir.

Eğitimli ev yardımcısı arayan çok, bunu gerçek anlamda sunan firma yok!

Her gün, her evde devam eden bir iş yaşamı var. Bu iş yaşamına dikkat çekerek tarafların talepleri ve haklarını korumada aracılık etmek istiyoruz. Bu amaçla eğitim vererek vasıfsız çalışanları eğitip, bu eğitimlerini de sertifika almalarını sağlıyoruz.

Eğitimlerde üç ayrı grubu hedefledik.

  • Sertifika programı ile ev hizmetlerinde çalışan yardımcıları vasıflı hale getirmek isteyenlere
  • Sertifika programına katılıp ev hizmetlerinde çalışmak isteyenlere
  • Evlere yardımcı çalışan yerleştiren ajanslara

Eğitim öncesinde çalışandan ve müşteriden detaylı eğitim talep formu alınıyor, ihtiyaçlar belirleniyor ve eğitim konuları bu doğrultuda seçiliyor. Bu sayede hizmet alan da, hizmet veren de tüm süreçler hakkında bilgi sahibi oluyor.

Verilen eğitimlerde gördük ki;

Öğrenmeye çok ihtiyaçları var. Bildiklerini sandıkları işleri daha sistemli yaparak zaman kazanmaları ve müşteri memnuniyetinin artması onları mutlu ediyor.

Empati yapmayı anlatıyor ve öğretmeye çalışıyoruz. “Müşteri ne ister?” başlıklı interaktif eğitimimiz ile yaşadıkları zorlukları aşma ve “tercih edilen” olma durumlarını örnekliyoruz. Güçleniyorlar.

Eğitimle amacımız;

Hedef; bilinçli ve özgüvenli çalışanlar, doğru hizmet alan müşteriler, asgari kaynak ve enerji kaybının önlenmesi, taraflarca korunan haklar…

Ev yaşamına kurumsallığı getirmek şart. İş akdi gerekli. Ancak bu şekilde tarafların hakları korunabilir. Ev hizmetlerindeki iş ortamının ofis ortamından farkı yok. Bunu taraflara anlatıyoruz.

Günümüzde bilginin bu kadar açık ve ulaşılır olduğu bir çağda olumsuz iş ortamını iyileştirmek gerekiyor.

Eğitim, sertifika ile hizmet veren  desteklemeli. Kimse kimsenin engeli olmamalı.

2014’den beri  Belediyelerle bu eğitimleri organize ettik. Kendilerine iş aramak için başvuran kadınların eğitimini ücretsiz yaptık, hala da yapmaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir