Lider Kimdir

“Hatayı değil, çareyi bulun!”

Henry Ford

 

Giderek artan bir oranla birlikte son zamanlarda liderlik en çok duyduğumuz kavramlar arasında. Her şeyden önce, bir lider neyi bilip neyi bilmediğini çok iyi bilir. Bilmediklerine giden yolda o bilgiye nasıl ulaşacağının ve kendisini o konuda nasıl geliştireceğinin planlamasını doğru yapar.

 

 

Lider; doğru soruyu soran kişidir ve odak noktası sorun olmamakla birlikte çözümün de bir parçasıdır.

Sadece kendisini düşünmez, etrafının da ilerleyebilmesi için onların kendi yollarını bulabilmeleri için yol gösterir, destekler.

Öğrenmeden gelen çeşitliliği ve özgürlüğü bilir.

Lider; dosttur, paylaşımcıdır.  Başkalarının parlaması onu korkutmaz, parlattıkları kadar parlar.

 

Bana kalırsa lider doğulur ama sonradan da lider olunur. Yeter ki kendine güven, kendini geliştir ama en çok da kendini sev.

 

 

Puko Döngüsü

“Hatayı değil çareyi bulun.” der Henry Ford. Sen de eğer çalışma hayatında sürekli iyileşmeyi, stresi en az seviyede tutmayı, verimliliği en üst düzeyde sağlamayı istiyorsan hayatının her alanındaki bütün ilişkiler için “planla – uygula – kontrol et – önlem al” döngüsünü kullanabilirsin.

İş yaparken bilmediklerin konusunda etkili bir kılavuzluk eden “PUKO”, neyi nasıl öğreneceğinin en kısa yoludur. Aynı zamanda da yeni öğreneceklerinin ise en iyi dostudur. PUKO döngüsünü sev, takip et, onu geliştir ve hayatına uyarla seni mutlaka hedefine götürecektir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir